Şaşılık

Şaşılık Tedavisi İzmir

Şaşılık Nedir?

Şaşılık halk arasında bilinen ismiyle göz kayması, kısaca gözlerin birbiriyle paralelliğini kaybetmesi durumuna verilen isimdir. Şaşılık durumu aralıksız olabileceği gibi seyrek bir biçimde de belli olabilir.

Şaşılık Nedenleri

Şaşı göz oluşmasında tek sebebin olmadığını, birçok farklı sebebin rol aldığını söyleyebiliriz. Göz kaymasının nedenlerinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz :

  • Genetik yatkınlık (ailesinde gözde kayma durumu olan bireylerde risk daha yüksektir.)
  • Beyin Felci (serebral palsi) hastalığı
  • Kalıtsal Kromozom Bozuklukları (down sendromu gibi)
  • Beyin Tümörleri
  • Hidrosefali
  • Hipertansiyon
  • Diyabet Hastalığı
 • Annenin hamilelik döneminde hastalık geçirmesi, zor gerçekleşen doğum, erken doğum, kuvözde kalma, doğum sonrası travma, havale öyküsü olan yüksek ateşli hastalık geçiren bireylerde şaşılık görülme olasılığı daha yüksektir.
 • Ayrıca göz numarası yüksek olan bir çocuğun net görmeye çalışması da gözde kaymaya neden olabilir.
 • Aynı zamanda kaza, ameliyat, düşme, şeker hastalığı gibi rahatsızlıklar da göz kaymasını tetikleyebilir.

Şaşılık Belirtileri Nelerdir?

Eğer aşağıdaki belirtileri fark ediyorsanız mutlaka göz muayenesine gitmelisiniz:

 • Üç Boyutlu Görmede Problem Yaşama
 • Başı ve Gözü Bir Yana Çevirerek Bakma
 • Bulanık Görme
 • Yürürken Sonradan Oluşan Denge Problemi

Şaşılık Tedavisi İçin Hangi Yolları İzliyoruz?

Şaşı göz durumundan şüphelendiğimiz ya da şaşılık teşhisi konulan bir hastamıza ilk olarak detaylı bir göz muayenesi yapıyoruz. Muayene sonucunda, şaşılığın türünü, neden oluştuğunu, derecesini ve gözde başka bir hastalık olup olmadığını tespit ediyoruz. Eğer mümkünse hastalığın oluşmasına neden olan altta yatan sorunu tedavi etmeye çalışırız. Bu başlığı cerrahi ve ameliyatsız şaşılık tedavisi olarak iki gruba ayırmak mümkündür. Gözlükler, göz kapama, prizmatik camlar gibi ameliyatsız çözümlerin yetmediği noktada ise cerrahi bir operasyon ile tedavi gerçekleştirilebiliyoruz.

Şaşılık tedavisi ne kadar erken başlarsa göz tembelliği ihtimali o kadar azalır.

Şaşı göz tedavisinde çocukluk dönemi ve yetişkinlik dönemlerinde farklı tedavi yöntemleri uygularız.

Bebekler ve Çocuklarda Göz Kayması Tedavisi

Erbil’den Ankara’ya şaşılık tedavisi için gelen Ahmet’in sağ gözünde ileri derece şaşılık vardı. Başarılı bir şaşılık ameliyatı sonrası düzelmiş gözüyle dünyaya artık daha mutlu bakıyor.

Çocuklarda şaşılık tedavisinde, bazı şaşılık tiplerinde, sadece doğru gözlük tespiti ile göz kaymasının tamamen tedavisini sağlayabilmekteyiz. Çocuklarda şaşılık ile birlikte görme tembelliği de varsa, gözlükle birlikte göz kapama tedavisi uygulayarak doğru ve kalıcı çözümler elde edebilmekteyiz. Ancak tüm bunlara rağmen geçmeyen durumlarda şaşılık ameliyatı çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bebeklerde Göz Kayması

Bebeklerde göz kayması görülebilir. Ancak bebekliğin ilk üç ayında ara sıra görülen şaşılıklar normal olabilir devam ederse tedavi gerekebilir. Bebeklerde şaşılık, mutlaka iyi bir göz doktoru tarafından görülmesi gereken bir durumdur. Erken teşhis, tedavi için oldukça önemlidir.

İlk göz muayenesi için geç kalınması hayat boyu görme tembelliği ve estetik problemler ile karşı karşıya kalınmasına sebep olabilir. Doğumdan sonra ve çocukluk döneminde herhangi bir rahatsızlık olmasa bile düzenli olarak göz doktoruna muayene olunması gereklidir. Geç kalınmış tanı göz tembelliği (ambliyopi) ile sonuçlanabilir.

Yetişkinlik Döneminde Şaşılık Tedavisi

Yetişkinlik döneminde yeni başlayan şaşılık nedenli ortaya çıkan çift görme (diplopi), hastanın hayat kalitesini oldukça olumsuz etkiler. Bu dönemde tedaviye başlarken dikkat ettiğimiz ilk konu şaşılığın başlangıç dönemidir. Tedavi için izlenecek yönteme, şaşılık nedenleri iyi araştırılarak ve diğer bölümlerle danışılarak karar verilir. Öncelikli olarak şaşılığa sebep olabilecek hastalığın varlığını araştırır ve bu hastalıkları tedavi ederiz.

Yetişkinlerde Prizmatik camlar, göze hareke veren kaslara botoks enjeksiyonu veya şaşılık cerrahisi ile hastanın hem göz kayması hem de çift görmesi ortadan kaldırılabilir. Yetişkin yaşlarda şaşılık cerrahisi sonrası beynin adaptasyon merkezinin, gözlerin yeni pozisyonuna uyum kabiliyeti azalabilir. Bundan dolayı şaşılık ameliyatı sonrası dahi çift görme ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde bu açıdan ameliyat öncesinde cerrahiye uygunluk değerlendirmesi ve bilgilendirmesi oldukça önemlidir. Nörolojik adaptasyon probleminde bir süre bekleriz düzelmeyen vakalarda prizmatik camlar gibi ek tedaviler planlanır.