Akıllı Mercek (Trifokal Lens)

Gözümüzün yapısı gereği içinde lens bulunmaktadır. Aynı zamanda Baktığımız yere uzak veya yakın olarak odaklanmayı sağlamaktadır. Lensin esnek yapıda olması ve şekil değiştirebilmesi sayesinde uzak ve yakın mesafeleri sorunsuz olarak görebilirsiniz. Yaş aldıkça gözlerdeki lensin esnek olan yapısı değişime uğrar. Akıllı lens (göz içi lens) bu durumda kullanılabilen bir alternatiftir.

İlerleyen yaşlarda göz içi lens saydamlığını kaybeder. Yaşlanan insanların katarakt olmasının sebebi göz içindeki lensin şekil değiştiremez hale gelmesidir. Ayrıca Katarakt akıllı lens uygulamaları ile çözülebilen bir göz rahatsızlığıdır. Akıllı lens uygulaması yapıldıktan sonra bir daha katarakt oluşumu gerçekleşmez. İşlemin kısa sürmesi sebebiyle akıllı lens uygulamaları günümüzde birçok kişinin tercih ettiği yöntemler arasında yer almaktadır.

Akıllı Lens Nedir?

Göz içindeki lensin işlevini yerine getiremediği durumda göze eski özelliklerini kazandırmak için kullanılan bir tıbbi üründür. Ancak Yaşlandıkça ortaya çıkan göz problemleri arasında yer alır. Aynı zamanda göz içi lens uzak mesafe, yakın mesafe veya ara mesafelerde odaklanma sorununu ortadan kaldırır. Göz doktorlarının onayıyla ve uygulama koşullarını sağlayan hastalarda işlem yapılabilmektedir. Hastanelerde cerrahlar tarafında yapılan uygulamalardır.

Kimler Akıllı Lens Tedavisi Olabilir?

Akıllı lens (göz içi lens) tedavisi olmak isteyen kişilerin 40- 45 yaş üstünde ve gözlük takmak istemeyen kişiler tarafından tercih edildiği bilinmektedir. Miyop, hipermetrop, astigmat gibi görme bozuklukları tedavilerinde en çok tercih edilen yöntemlerdendir. İleri yaşlarda oluşan katarak ve yaşa bağlı olarak oluşan görememe problemlerinde akıllı lens uygulaması kolaylıkla yapılabilen bir işlemdir. Halk arasında lazerli veya dikişsiz işlem olarak bilinen tedavi yöntemidir. Göz hastanelerinde yapılan bu işlem hem kısa sürmekte hem de hastalar için atlatılması kolay bir süreç olmaktadır.

Katarakt Belirtileri Arasında Neler Vardır?

Katarakt görmeyi etkileyen bir kusurdur. Hastaların puslu bir yüzeyin ardından baktıkları hissini yaşatmaktadır. Buy uygulama içi yaş faktörü öncelik olsa da doğuştan gelen görme kusurlarından veya geçirilen hastalıklardan da oluşabilen bir rahatsızlıktır. Ayrıca Gözünüzde bazı belirtilerle kendini belli eder. Bunlardan bazıları;

 • Okuma sırasında yaşanan zorluk,
 • Görme sırasında bulanıklık oluşması,
 • Görülen şeylerin çift olması,
 • Işıklı ortamlarda gözlerin fazla hassas olması,
 • Renklerde oluşan sararma ve daha soluk görme,
 • Görmenin zamanla azalması,
 • Gözlerde kamaşma yaşanması,
 • Gözlük ihtiyacının azalması,
 • Baş ağrısı yaşanması,
 • Gözlerin fazla ağrıması,
 • Uzağı görme sorununun başlaması gibi belirtilerle doktora başvurmanız sonucu ortaya çıkmaktadır. Günümüzde bu tedavi ile kolaylıkla düzeltilebilen bir görme kusurudur.

Akıllı Lens Operasyonu İçin Hastaların Hangi Uygun Özellikleri Taşıması Gerekir?

Akıllı lens (göz içi lens) göz içi mercek uygulaması yapılması planlanan hastaların;

 • Hipermetrop, miyop ve astigmat gibi göz kusurlarına sahip olan ve gözlük kullanmayı istemeyen hastalar için bu operasyon uygundur.
 • 40 yaşını geçmiş olan ve gözlük kullanan kişilerin yakın ve uzak görme kusurlarının çözülmesi için bu uygulama yapılmaktadır.

Belirtilen uygulama özelliklerinin haricinde özel durumu olan ve göz doktorunun tavsiyesiyle bu operasyon da yapılabilmektedir.

Akıllı Lens Operasyonun Avantajları Nelerdir?

Akıllı lens (göz içi lens) operasyonu birçok kişinin göz sağlığına yeniden kavuşmasını sağlayan ve tercih ettiği operasyonlardır. Göz doktorlarının tanı ve tetkikleri değerlendirmesi sonucu verdiği karar göre yapılan operasyonlardır. Kişinin yaşı, gözün yapısı, görme oranı, kornea kalınlığı, yaşam tarzı, genel görme durumu ve buna benzer konuların değerlendirilmesi sonucu hastanın kabul etmesinden sonra yapılabilen işlemlerdir. Ayrıca Akıllı lens operasyonunun avantajları birçok başlıkta sayılabilmektedir. Bunlar;

 • Göze direkt temas olmadan yapılan operasyonlardır.
 • Operasyon ağrı, sızı ve acı yaratmaz.
 • Kısa sürede tamamlanabilen operasyonlardır.
 • Hastanın yatış yapmasına gerek olmaz.
 • Göz kuruluğu oluşmayan bir operasyondur.
 • Spor yapmak için bir iki hafta geçmesi yeterlidir.
 • Görme kalitesinde en iyi sonuç alınan tedavi yöntemidir.
 • Lazer tedavisine alternatif olarak yapılan bir tedavidir.

Akıllı Lens ile Lazer Ameliyatının Farkları Nelerdir?

Lazer ameliyatları; miyop, astigmat, hipermetrop, presbiyopi gibi görme sorunlarının çözülmesi için kullanılan yöntemdir. Akıllı lens (göz içi lens) ameliyatı için iki farklı operasyon şekli bulunmaktadır.

Birincisi; fakik göz içi lens implantasyonu (PIOL) göz doktoru retinada küçük bir kesi açıp içine merceği yerleştirir. Dikişsiz olarak yapılan bu işlemden sonra göz kendi kendine iyileşebilmektedir.

İkincisi; Refraktif Lens Değişimi (RLE) (Göz İçi Akıllı mercek ameliyatı) bu ameliyat sırasında gözdeki doğal lensin bir kısmı çıkarılarak yerine yapay mercek takılmaktadır. Kullanılan lens gözün işlevlerinin tam olarak yerine getirilmesini sağlayacak son teknoloji ürünü bir implant kullanılarak yapılmaktadır. Katarakt ameliyatları kapsamında da yapılabilen bir operasyondur.

Lazer göz ameliyatları için 18 yaş ve üstünde olmanız gerekir. Ve bu ameliyatları için genelde 45 yaş uygulaması yapılmaktadır.

Lazer Göz Ameliyatları 3 Farklı Şekilde Uygulanabilir:

 • Yüzeysel Lazer tedavileri (PRK, LASEK VE TRANSPRK): Kornea tabakasında direkt olarak lazer uygulanarak yapılan ameliyatlardır.  Kornea üzerinde kesi yapılmaz. Kornea üst tabakası her kişide farklı olduğu için çok hassas olarak işlem yapılmasını gerektiren bir tedavi yöntemidir. Halk arasında kesisiz lazer olarak bilinmektedir.
 • Smile Teknolojisi tedavisi: Bu yöntemde minimal olarak kesi yapılır. Hem hasta hem de doktor için daha kolay ve risksiz olarak tanımlanan bir işlemdir. Herhangi bir kesi açılmasına ve kapakçık kaldırılmasına gerek olmaz. Ayrıca bu teknoloji yeni nesil ameliyatlar arasında yer alır.

Premium Akıllı Lensin Avantajları Nelerdir?

Premium Akıllı Lensin Avantajları Nelerdir; Göz içi merceğin saydamlığını kaybetmesi yaşın ilerlemesiyle oluşabileceği gibi bazı durumlarda erken yaşlarda veya doğumsal kusur olarak da kendini göstermektedir. Travmalar veya bazı ilaçlar da katarakt olmasına sebep olabilmektedir. Katarakt yaşlıların yaşadığı en önemli göz kusuru olarak yerini almaktadır. Katarakt fark edilince tedaviye başlanması gerekir. Göz eskisi gibi görmeye başlar. Katarakt teknolojik gelişmeler ve yeni cihazların kullanılmaya başlanmasıyla tedavisi daha kolay bir hale gelmiştir. Tüm dünyada en çok karşılaşılan sorun olmasının da çalışmalar ve araştırmalara katkısı bulunmaktadır. Ayrıca Günümüzde katarakt tedavisi için kullanılan tüm yöntemler hastalara olumlu sonuçlar sunar. Birkaç yıl öncesine kadar katarakt tedavi sürecinden sonra yakın ve uzak gözlüğü kullanımı devam ederken şimdi gözlük kullanılmasına gerek kalmayacak premium akıllı lensler gözlüksüz hayatı mümkün kılmıştır.

Premium Akıllı Lens Çeşitleri

 1. Torik mercekli premium lens: Hem yakın hem de uzak görmeyi bozan astigmat kaynaklı bir kırılma sorunudur. Standart merceklerde bu sorun maalesef çözülemez. Multifokal mercekli premium lens: Göz merceği doğal olarak akomodasyon mesafeye göre kırılmayı değiştirerek görmemize yardımcı olur. Ama 40-45 yaşlarından sonra doğal göz merceği bu esnekliğini kaybetmeye başlar. Özellikle yakını görmek sorun halini alır. Gözlük kullanmak gerekir. Günümüzde değişen teknoloji ve lensler ile yakını görme kusurlarının çözülmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Multifokal mercekli lensler difraktif trifokal akıllı mercekler ile görme kusurlarının tedavisi mümkün olmaktadır. Bu mercekler ile ışık lensin üzerinde yer alan mesafeleri 3 farklı odağa böler. Işığın farklı odaklara bölünmesi netlik sağlasa da haleli görme ve ışığın duyarlılığında azalmaya sebep olabilmektedir. Göz bu duruma zamanla alışır. Görme sorunsuz olarak gerçekleşir.
 2. Edoffokus derinliğini arttıran mercek kullanan premium lens: Edoffokus derinliğini arttıran mercek kullanımı uzak ve orta mesafelerde net bir görüş sağlayabilen özelliktedir. Edof farklı merceklerin kullanılabildiği bir tedavidir. Difraktifasferik mercekler bu amaçla en çok kullanılan merceklerdir. Ayrıca refraktif cerrahi geçmişi olan hastalarda da tercih edilmektedir.

Akıllı Lens Operasyonundan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Operasyonun yapılmasına karar verilmeden önce göz doktorunun istediği tetkiklerin tamamlanması gerekmektedir. Muayene ve kontroller yapıldıktan sonra gözün yapısı ve hastanın durumu özel olarak değerlendirilmektedir. bu uygulama için doktor tavsiyesiyle işlem yapılması gerekir. Kişisel taleple bu işlemin gerçekleşmesi mümkün olmamaktadır. Bu konuların neler olduğunu ve ne sıkılıkla karşılaşıldığını doktorunuzdan bilgi olarak alabilirsiniz. Konu hakkında tüm bilgileri edindikten sonra operasyonu için belirlenen gün ve saatte hastanede olmanız yeterlidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Akıllı lens hangi yaştaki hastalara uygulanır?

Akıllı lens uygulanabilmesi için hastaların en az 40 yaşında olması veya katarakt şikayetinin bulunması gerekmektedir. Özel durumlar dahilinde hekim onayıyla akıllı lens tedavisi ve operasyonu yapılabilmektedir.

Operasyonları ne kadar sürer?

Operasyonlar 10 dakika kadar süren bir göz operasyonudur.

Operasyon ağrı yapar mı?

Hayır, ağrı ve acı hissedilmez.

Operasyon sırasında hastane yatışı

Hayır, hastane yatışına gerek yoktur.

Akıllı lensle hemen görmeye başlar mıyım?

Operasyondan sonra göz bandajlanır ve bir gece bandaj kalır. Ayrıca Ertesi gün görme faaliyeti başlar

Her iki gözüme de aynı anda operasyon yapılabilir mi?

Öncelikle bir gözünüze operasyon yapılır. Birkaç gün sonra diğer göze operasyon yapılması mümkün olmaktadır.

Uygulamanın yan etkileri nelerdir?

Uygulaması sonrası bazı kişilerde bulanık görme, ışık halkaları, yansıma, kanama, göz enfeksiyonu gibi yan etkilerle karşılaşılabilmektedir. Yan etkilerin birkaç gün içinde düzeldiği gözlenmiştir.

Renkli olarak uygulama yapılabilir mi?

Göz üzerine yerleştirilen kontak lenslerden değildir. Akıllı lens gözün içine yerleştirilir renkli olarak kullanılmaz.

Katarakt için yapılabilir mi?

Katarakt tedavisi için operasyon yapılmaktadır. Operasyon sonrası bir daha katarakt oluşumu gözlenmemektedir.

Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz kusurlarında kullanılır mı?

Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz kusurlarında lens kullanılabilir. Bunun için göz doktorunun kontrolleri ve tedavi yöntemlerinin yapılması gerekir.

Premium akıllı lens nedir?

Premium akıllı lens yüksek kaliteli merceklere verilen isimdir.

Hangi durumlarda takılamaz?

Belirli durumlarda takılamaz. Bunlar arasında diabetik retinopati, sarı nokta hastalığı, şiddetli kuru göz, glokomun ileri seviyede olması, optik nöropati, kornea distrofileri ve keratokonus gibi durumlarda akıllı lens takılması önerilmez.

Kalıcı olarak mı takılmaktadır?

Evet. kalıcı olarak göze uygulanır. Bu sebepten seçilen merceğin kalitesi çok önemlidir.

Operasyondan sonra aracımı kullanabilir miyim?

Evet, Aracınızı operasyon sonrasında kullanabilirsiniz.

Operasyondan sonra göz numarası değişir mi?

Uygulama yapılan hastalarda gözlük kullanımına gerek kalmaz.

Operasyondan önce yapılması gereken bir işlem var mıdır?

Operasyon öncesi ön hazırlık gerektirmeyen kolay işlemlerdir.

Operasyonda uyuşturmak için iğne mi kullanılır?

Bu operasyonda göze damla damlatılarak gözün uyuşması sağlanmaktadır.

Tedavi sonrası farklı hastalıklara sebep olur mu?

Bu operasyonların sonucunda yaşanmış spesifik bir rahatsızlık tespit edilmemiştir.

Alerji yapar mı?

Hayır, alerji yapmaz.

Katarakt olmayan kişilere yapılabilir mi?

Bu uygulama için katarakt olmayanlara da yapılabilen bir işlemdir.

Uygulamaları devlet karşılamakta mıdır?

Maalesef uygulamaları ne ülkemizde ne de yurt dışında karşılanmayan bir uygulamadır. Bu alandan kontrol edebilirsiniz.

Neden akıllı lens operasyonunu tercih etmeliyim?

Bu operasyonlar kolay ve kalıcı çözümler yaratmaktadır.

Lazer tedavisi oldum bu operasyonu yaptırabilir miyim?

Her iki operasyon da doktorun tavsiyesiyle yapılabilmektedir.